Staročeské recepty

Vaření podle starých kuchařek

Udělá se nádivka jako do holoubat nebo kuřete a naděje se tím předek kůzlete (plecka se však odříznou a mohou se druhý den usmažit).

Nadité kůzle se zašije, na pekáček se dá asi jako slepičí vejce kousek másla nebo sádla. Když se rozpustí, předek se potom potře. Podlije se troškou hořké vody, peče se a podlévá šťávou, do které se přidává po trošce horké vody, asi půl druhé hodiny. Pak se rozkrájí, podlije šťávou z pekáče a dají se k němu jako kompot sušené švestky, které se do měkka uvaří.

Když je malá rodina, tak se obyčejně jeden den upeče zadeček, druhý den se smaží plecka, třetí den se udělá s nádivkou hrudíčko či předek, čtvrtý den se vaří hlavička, packy a sulce s kouskem prorostlého vepřového masa. Poté se masíčko z hlavičky obere, jazyk se vyndá, vepřové maso i plíce a srdce, vše se useká se syrovými játry, přidají se k tomu dvě namočené a vymačkané žemličky, půl lžíce soli, na špičku nože majoránky, stroužek utřeného česneku, na špičku nože pepře, nove koření, na menší špičku nože zázvor. Vše se promíchá a maže se kastrol sádlem asi jako velký ořech. Směs se tam vloží a peče se v troubě asi půl hodiny a na stůl se k ní podávají brambory a zelí.

Do polévky, co se masíčko vařilo, se dá dle počtu osob tolik lžic rýže a máme velice dobrý oběd.

Jindy se udělá kořínek na kyselo k obědu. Plecko (na paprice) zadělané druhý den. Hrudíčko se může na dílky rozdělit, a buďto smažit nebo rozdělati. Hlavička se obyčejně dělá s kořínkem, nebo jak někde říkají s osrdím. Pečený zadeček je nejlepší.

Tak se může kůzle i beránek na mnoho způsobu upraviti a důmyslná hospodyňka si zajisté ještě všechny recepty rozmnoží dle chuti a poměrů domácích.

Rate this Content 0 Votes