Staročeské recepty

Vaření podle starých kuchařek

  • Rýže
  • Sůl
  • Sádlo nebo máslo

Na osobu se počítá hrstka rýže. Rýže se přebere, vypere se ve dvojí studené vodě, pak v teplé vodě. Poté se na ní nalije horká voda, a nechá se rýže chvilku stát. Pak se voda sleje, přidá se k rýži lžička soli asi jako ořech kousek sádla nebo másla a rýže se na kraji plotny přikryta duši a nesmí se s ní mnoho míchat, aby se nerozmačkala a zůstala pěkně celá a přidává se k ní po kapce hovězí polévky. Když by byla příliš horká plotna a rýže by se mohla připálit, muže se postavit s hrnkem do teplé vody a rýže se nepřipálí. Když se dělá za okolek k masu, musí být tužší.

Velice pěkně se vyjímá, když se kolem masa zadělávaného nebo dušeného vždy hromádka rýže pěkně urovná a doprostřed se dá kousek vařeného žloutku, aby to vypadalo jako květina a mezi ty hromádky se dá kousek zelené kadeřavé petržele nebo jiný zelený lístek a pak to vyhlíží jako věnec.

Když chceme míti rýži růžovou, dají se rozvařit čerstvá rajská jablíčka, pak se to procedí, vlije šťáva do rýže, která se pak stane růžovou a to se dělá pak koleni masa hromádka bílá a zase růžová a je to pak ještě lepši než jen z rýže bílé. Je to levná a pěkná ozdoba mísy i stolu.

Rate this Content 0 Votes