Starší, ne tučná kachna se očisti, nasolí se neplnou lžící soli, do které se přidá asi šest zrn roztlučeného jalovce a nechá se v létě dva dny, v zimě i týden ve studené místnosti ležeti. Jest dobře, když se v hrnci něčím přitíží a pak každý den obrátí.
Když se má připraviti, dá se na kastrol asi jako velký vlašský ořech kousek másla, šest kostek cukru, kroužek celeru, kousek rozkrájené mrkve a petržele, všeho asi po třech kroužkách.
Když zelenina s cukrem zahnědne, vloží, se tam kachna, která se dříve slaninou protáhne a nechá se do hnědá dusit. Pak se tam přidá sběračka horké vody sklenička vinného octa, asi deset pepřů, deset nových kořeni, tři hřebíčky, kousíček zázvoru půl bobkového listu, snítka tymiánu a lžička suchých bezinek, aby byla tmavší omáčka, a též se přidá půl rozkrájené cibule. V tom se kachna pomalu vaří až je měkká.
Pak se vyndá, rozkrájí na dílky, udělá se na másle ze dvou lžic mouky žlutá jíška, přidá se ještě trochu vody neb hovězí polévky, sklenička červeného vina, lžíce citrónové šťávy, na větší špičku nože jemně usekané citrónové kůry a tolik ještě polévky neb vody, aby byla přiměřeně hustá omáčka. Připojí se ještě dle chuti cukru, okusí se, jestli jest dost sladkokyselá, totiž aby byla lahodně sladkokyselá, pak se procedí, rozkrájená kachna se tam vloží, nechá var přejít a jest hotová.
Na stůl se mohou dát k této kachně noky, neb koláčky máslové, též mohou být brambory i magrony, také se může kachna, než se dá dusit na dílky rozkrájet, což záleží na vkusu a libosti.
Když se dělá na hostinu, může být o den dříve připravena