- 0,5 kg mouky
- 10 g kvasnic (droždí)
- 1-2 větší vařený brambor
- Sůl
- Mléko
Půl kila mouky, jedno deka zmlazených kvasnic se špetkou cukru, vařené strouhané brambory, lžičku soli a mléka tolik, aby bylo těsto kypré, ne tuhé, dobře se propracuje, nechá kynouti, pak se dělají vdolky na stotinu silné (asi 1 cm), nechají se opět kynouti a pak se pečou na plotně nebo v troubě.
Pečené vdolky se mažou švestkovými povidly, posypou strouhaným syrečkem (homolkou) a pokapou kyselou smetanou a dají se na stůl.
Když se tyto vdolky dávají bez povidel, tak se jen do póla upečou, pak se dá na velký kastrol železný asi jako slepičí vejce kousek sádla nebo másla a když se začne škvařit, tak se tam opečené vdolky osmaží, ovšem že se ještě, když se více smaží, po kousíčku sádla přidává. Osmažené vdolky se posypou cukrem a skořicí a dají se na stůl.
Jsou také dobré z mouky černější. Černější (celozrnná) mouka je výživnější než bílá a proto také na obyčejné pečivo vhodnější. Dělávají se tyto vdolky z mouky číslo druhé nebo třetí, přidá se do nich dva vařené, strouhané brambory a zadělá se je dobrým kozím mlékem a vdolky jsou, jak říkávaly staré hospodyně, jako prach. Když se do nich přidá polovic žitného nebo ječ. vyrážku, jsou vláčné ještě třetí den.
Vdolky nadívané
Udělá se těsto jako předešle a z kynutého těsta se udělají větší vdolky, pomažou se lžíci dobře připraveného máku (nádivky makové) pak se vdolek přeloží, kraje se všude prstem přitisknou a povstane z toho obdélník, tak zvaná šiška.
Nechají se kynout, upečou se na plotně nebo v troubě a pomastí se za tepla máslem.
Když se do této šišky dá polovic máku a polovic vařené, strouhané řepy (tuřínu), nebo cukrovky, tak jsou to tak zvané řepánky. Jsou též velice dobré.