Na kynuté pečivo se vždy dává dobrá, suchá, prosátá mouka, která se dá v zimě na několik hodin před zaděláním do kuchyně, aby pak těsto rychleji vykynulo.
Kvasnice (droždí) se napřed, než se zadělává, zmladí. Dá se totiž do hrnečku asi sběračka vlahého mléka (nesmí být horké) půl lžičky cukru (když se dá mnoho cukru, tak je to těžké a kvásek dlouho nevzejde). Mouky se dá asi dvě vrchovaté lžíce a rozdrobené droždí a rozkvedlá na pěkný kvásek, pokryje se to (utěrkou) a postaví na teplé, ne však na horké místo, aby se kvasnice nespařily.
Kvásek zkyne za několik minut. Když se droždí rychle zmladilo, tedy že je kvásek brzy vykynutý, tak jsou kvasnice dobré a pečivo se s nimi jistě podaří.
Do těsta se dává máslo nové či čerstvé i převalené, těž vyvařený lůj i různé tuky rostlinné se mohou upotřebit. Samotné nové máslo v těstě málo vydá, proto je lépe dát ho jen půlku a druhou polovinu se doplní převaleným máslem, lojem nebo rostlinnými tuky.
Když se dává do těsta máslo a cukr, musí se dát více kvasnic. Můžeme také, když je těsto příliš mastné, do těsta přidat na kilo nebo jen půl kila mouky lžíci araku nebo koňaku, někdo přidává lžíci rumu nebo lihu. Tyto lihoviny těsto kypří a proto se stane také i lehčím, to se však dává jen do příliš.
Na zadělávání se dává mléko syrové, nesvařené.
Rate this Content
0
0 Votes