Dobře očištěné podsvinče se uvnitř osolí hrstkou soli a špetkou kmínu a dá se do něj podlouhlá houska, zašpejluje se. Do rypáčku se dá špalíček, aby zůstal otevřený, na ouška se dají papírové kornoutky, aby se nepřepekly. Pak se dají na pekáč čtyři kousky suchého dřívka (aby nebylo smolné), selátko se přes ně položí, jakoby klečelo, zadní nožky se pěkně podloží, ocásek se založí, do pekáče se dá trochu horké vody. aby nepraskl, dá se do horké trouby a selátko se peče a mezi pečením potírá přehřátým máslem, smíšeným s troškou piva, do červena. Pečení trvá půl druhé i dvě hodiny, a když je sele velké tak i déle. Nejlépe se pozná, když se po straně do kýty píchne a špejle jde lehce zpět, tak je dost upečené. Když je selátko upečené, kůže lesklá a tvrdá, tak se pod krčkem malinko nařízne, aby vyšla pára a kůrčička byla křupavá.
Když se selátko dává na stůl celé, tak se dá na dlouhou mísu, do rypáčku se mu dá zelená větvička, nebo kousek citronu. Když je za předkrm, dá se k němu strouhaný křen, kolem jako květy a mezi hromádky křenu zelené větvičky nebo kadeřavá petržel.
Na stole se teprve selátko krájí na porce. Když se dává jako příkrm, ozdobí se zelím, dělají se kolem mísy malé hromádky zelí, okrášlí se sekanou šunkou a mezi hromádky se dá kadeřavá petržel, aby to vyhlíželo jako květinový věnec.
Rate this Content
0
0 Votes