- 1 kg vepřového masa z kýty
- Sůl
- Cibule
- Celer
- Mrkev
- Kořenová petržel
- Sádlo
- Bobkový list
- Tymián
- 10 zrnek pepře
- 6 zrn nového koření
Pro šest osob jedno kilo vepřového masa z kýty nebo pečínky (když je maso příliš tučné, tak se sádlo odřeže). Maso se nasolí půl lžící soli, na kastrol se dá lžíce drobně pokrájené cibule, také tolik očištěného, pokrájeného celeru, mrkve a kořínkové petržele. Dále asi jako velký ořech kousek sádla a nechá se to do žluta osmažit. Poté se tam vloží osolené maso a nechá se chvíli dusit, až se začíná vysmahovat, podlije se horkou vodou (asi čtvrt litru), tři lžíce dobrého octa, čtyři lžíce červeného vína, půl bobkového listu, štípek (ale malý) tymiánu, deset zrnek pepře, 6 zrn nového koření a maso se v tom nechá vařit. Ne však příliš do měkka, protože pak není chutné, když je mladého kusu a je převařené. V hrnečku se zatím uvaří dvě hrstky sušených šípků (když nejsou šípky, mohou být sušené třešně aneb suché švestky), na kastrolek se dá jako vlašský ořech kousek másla, lžíce cukru a nechá se to zpěnit, připojí se k tomu vrchovatá lžíce mouky a míchá se s to na plotně, až to zhnědne, nesmí se to však připálit. Vařené maso se vyndá, vařené šípky se rozmačkají, připojí se k tomu ta sladká jíška a dle potřeby se přidá ještě polévku nebo vodu, aby byla přiměřeně hustá omáčka. Nechá se přejít varem, pak se omáčka procedí, šípky se v cedníku dobře rozmačkají, propláchnou, pak se ještě přidá na špičku nože citrónové kůry, lžička šťávy, trochu cukru, okusí se omáčka, jestli je příjemně sladkokyselá, maso se do ní vloží a když se dává na stůl, dá se k tomu dobrý knedlík.
Když se dělá podobně celá vepřová kýta pro hostinu, je nejlepší z mladého vepře, nesmí být tučná, nasolí se, hodí se na ní deset zrnek jalovce, potíží se a nechá se asi dva dny ležet. Pak se dělá jako to kilo masa, jen že se dá všeho více, totiž dle velikosti kýty. Kolem se mohou dát místo knedlíku máslové koláčky a může se připravit již den před hostinou.
Velice dobrá a jemná je omáčka, když se upravuje pro hostinu, že se udělá velice hustá omáčka, počítá se totiž na litr obyčejné omáčky jíšky po dvou hodně vrchovatých lžících mouky, a když se dělá omáčka jemná, tak se přidá lžíce mouky, tedy dá se mouky o polovinu více, hotová omáčka se procedí, a nechá se na kraji plotny vařit, při čemž se vyvařený omastek sebere, omáčka se může takto pomalinku vařit hodinu i dvě hodiny. Tímto vařením omáčka zřídne, za to však jest velice jemné chuti a pak maso, když se má dát na stůl, se rozkrájí na pěkné řízky, trochu omáčky se dá na maso, kolem se dají máslové koláčky a ostatní omáčka se podá v konvičce. Je to velice dobré jídlo, nesmí být však maso tučné.