Staročeské recepty

Vaření podle starých kuchařek

  • Telecí kýta
  • Sůl
  • Mouka
  • Vejce
  • Strouhanka
  • Máslo nebo sádlo

Z telecí kýty se napřič nařežou na jednu stotinu (asi 1 cm) silné řízky. Zbaví se mázder, naklepou obráceným nožem nebo paličkou, osolí dle chuti, obalí v mouce, omočí v dobře rozkloktaném vejci a obalí ve strouhané, skrze řídký cedník prosáté žemličce.

Smaží se v rozpáleném, vyvářeném másle. Másla se nedává tak mnoho, aby řízky v něm plavaly; postačí, když je jen spodní strana ponořena. Žemlička nesmí být příliš tvrdá, jinak omastek moc pije a řízky jsou pak příliš tučné. Smaží se nejlépe na pánvi, na mírném ohni, aby zprudka nečervenaly.

Některé kuchařky dávají přednost novému máslu před vyvařeným a jiné zase smaží na sádle. Poslední způsob hodí se však jen pro domácnost, kde je to zvykem.

Máme-li málo masa a potřebujeme-li větší řízky, což na venkově se stává dosti často, nakrájíme řízky jen na půl stotiny silné a také i menši, obalíme je jako předešlé, ale ještě jednou takto již obalené omočíme v dobře rozkloktaném vejci a obalíme v žemličce. Tím se řízek zvětši, a tak mnohým chutná ještě lépe než jednou obalený, pro děti se zvlášť hodí.

Řízek jest nejlepší, když se usmaží, dát na stůl, protože jsou nejchutnější. Nemohou-li se dát hned na stůl, vloží se do teplého, kamenného kuthanu, dobře se pokličkou přiklopí a dají na kraj plotny nebo trouby, aby nevychladly a neoschly. Dává se k nim špenát, mrkev, brukev, zelený hrášek nebo bramborová kaše.

Rate this Content 0 Votes