- Malá skopová kýta
- Sůl
- Uzený vepřový jazyk
- 120g slaniny
- 3 malé znojemské okurky
- Pepř
- Cibule, petržel, mrkev, celer
- Máslo
- Nové koření, zázvor, bobkový list, tymián, šalvěj
- Bíle víno
Malá skopová kýta z mladého skopce se omyje, zbaví kostí, loje a větších mázder, pak se nasolí a nechá odležet.
Zatím se rozkrájí na větší nudle vařený, oloupaný uzený vepřový jazyk, a dále se na nudle pokrájí dvanáct deka slaniny (špeku) a tři malé znojemské okurky, vše se popráší špetkou pepře. Udělají se v kýtě úzkým, špičatým nožem otvory na prst široké a klade se do nich střídavě vždy kousek jazyku, slaniny a zase okurky, takže je tím kýta celá prostrkána.
Na kastrol se dá lžíce rozkrájené cibule, tolik také petržele, mrkve a celeru. Asi jako ořech másla a když se to začne škvařit, kýta se tam vloží. Poleje se 4 lžícemi nového rozpáleného másla, přidá se k ní 6 zrn pepře. 6 kuliček nového koření, štipek zázvoru, jeden bobkový list, proutek tymiánu, lístek šalvěje a čtvrt litru horké polévky.
Přiléhající poklici se přikryje, aby neucházela pára, a při mírném ohni se dusí kýta dvě nebo půl třetí hodiny, za tu dobu musí zkřehnout, nesmí se však připálit, proto také se dají dospod větší špejle, aby ke dnu nepřilehla.
Pak se pozorně vyndá, do šťávy se vlije osmina litru bílého vína a se šťávou se rychle nechá přejít varem.
Kýta se rozkrájí na pěkné řízky, které se velice krásně s tím jazykem okurkou a špekem vyjímají. Složí se na teplou mísu, šťáva se na ně procedí a kolem se dají citrónové půlměsíčky, což znamená, že se neoloupaný citron rozkrájí na koláče a tyto na půlky a jsou z nich půlměsíčky, mezi ně se dají nějaké zelené lístky, pak to vypadá jako věnec. Hodí se to i pro hostinu.
Telecí ořech, totiž ten bochníček z telecí kýty se dělá podobně, studený se pak krájí, zdobí rosolem (aspikem) a citronem a jest to velice dobré i hezké před jídlo pro hostinu. Pozn.: Okurčičky musí bytí bez jader, jadernaté by se nehodily.