Staročeské recepty

Vaření podle starých kuchařek

Na dobře očištěné drůbky se dá asi půl litru vody neb hovězí polévky, zasolí se voda špetkou soli, přípoji se půl cibule a dají se drůbky vařiti, vlastně dusití. Kousek méně tučných jater husích (neb když jsou játra husí tučná a upotřebí se na paštiku neb k pečeni), tedy se může dát asi za deset haléřů jater telecích, které se s kouskem cibule a másla neb sádla udusí.

Vařené drůbky se nechají vychladnouti, masíčko se z kosti obere, a ve mlýnku, jakož i ta dušená játra, umele, neb co možná jemně useká.

Na kastrol se dá asi jako holubi vejce kousek nového másla, stroužek ustrouhané cibule, když se to malinko zpění, dá se tam hrst strouhané žemličky a dá se malinko osmažit. Pak se tam dá ta sekanina, 4 lžíce kyselé smetany, jedna větší, v másle utřená sardelka (kdo je má rád, může dát dvě), lžička citrónové šťávy, na špičku nože kůry, vše se promíchá a dá na malinko máslem vymazané lastury (skořápky), hezky se to urovná a posype strouhaným parmazánským sýrem a dá se to na plech a s plechem asi na pět minut do trouby.

Když se předkládají lastury na stůl, dá se na každou čtvrtka citronu. Jest to dobrý a levný přikrm.

Rate this Content 0 Votes