- 200ml medu
- 200ml vody
- 4 vejce
- 25 dkg tlučeného cukru
- 14 dkg neloupaných mandlí
- Lžička cukru
- Naložená pomerančová kůra
- Lžička tlučené skořice
- Na špičku nože květu
- Na špičku nože cordamonu
- Na špičku nože hvězdičkového koření
- Na menší špičku nože hřebíčku
- Lžička jemně usekané citrónové kůry
- Lžíci lučeného fenyklu nebo anýzu
- Dvě plné lžíce utlučeného uhličitanu ammonatého
Koflík vody, koflík medu, aby toho bylo dohromady neplný půllitr, se svaří. Na míse se rozšlehají, třeba vidličkou, dvě vejce a dva žloutky, jak se k tomu připojí svařený, již ale studený med s vodou, s kterou se vařil, dá se k tomu čtvrt kila tlučeného cukru, čtrnáct dkg neloupaných, drobně sekaných mandli, které se, aby byly chutnější, se lžíci cukru malinko upraží. Po té se tam ještě připojí lžíce drobně usekané, naložené nebo cukrované pomerančové kůry, lžička tlučené skořice, na špičku nože kvetu, tolik také cardamonu, tolik také hvězdičkového koření, na menší špičku nože hřebíčku, lžička jemně u- sekané citrónové kůry, lžíci tlučeného fenyklu nebo anýzu a dvě plné lžíce, na vále dřevěnou paličkou utlučeného uhličitanu ammonatého. (Obyčejně jej kupuji u materialisty za šest haléřů).
Když je vše pohromadě, dá se tam tolik pěkné mouky, aby, když se to vařečkou dobře prodělá, bylo těsto tuhé, jako se dělá na vánočky. Poté se těsto urovná, pokryje talířem nebo kamennou poklicí a dá se do studené místnosti dva dny odpočinout.
Když se potřebují marcipánky na vánoční stromek, tak se těsto po kousku rozvaluje válečkem na nůž silně a vykrajují se rozličné tvary: věnečky, srdéčka, rozličná zvířátka nebo květy. Musí se však v každém tvaru vykrojit) malý otvor, aby se mohly marcipánky zavěšovati. Plechy se omastí dobře máslem, posypou moukou a marcipánky se na ně kladou a pečou v troubě dobře vytopené do červena. Lépe, když se pečou rychle v horké troubě než pomalu, to tak ani nenabydou.
Pečené marcipánky, kterých bývá z této porce na deset plechů, se pak po vrchu pomocí nože pomažou následující polevou.
Na misku se dají dva bílky, lžička citrónové šťávy nebo rumu, čtvrt kila práškového cukru a tře se to pilně vařečkou asi deset minut. Po té se tím pomocí nože pomaže asi polovic pečených marcipánků. Nyní se dá na talíř kousek té polevy a přidá se do ní několik kapek alkermesové šťávy nebo červeného bretonu a je poleva růžová a tou se zase některé marcipánky potřou. Když uschnou, udělají se na bílé polevě růžové tečky a na růžové polevě bílé tečky a tak jsou pak marcipánky velice hezké. Když chce míti hospodyňka hnědou polevu, přidá do ní kousek strouhané čokolády nebo malinko kakaa a na této hnědé polevě se mohou opět dělati tečky z bílé polevy. Zelená poleva je také hezká, přidá se do bílé polevy několik kapek zeleného bretonu a když má být žlutá, přidá se breton žlutý.
Breton je barvivo rostlinné, neškodné. Dostane se u materialisty v Praze, i snad ve venkovském městě ve třech barvách: žlutý, červený a zelený. Malé lahvičky po 20 haléřích. Krášliti cukrovinky polevou, je práce vkusu. Když má hospodyňka jemný vkus, zajisté cukrovinky na vánoční stromek pěkně polevou okrášlí.