- Vepřové ucho
- Maso z hlavy a z krku
- Kůže
- Dvě nožičky
- Odřezky
- Sůl
- Ocet
- Bobkový list
- Cibule
- Celý pepř
- Nové koření
- Zázvor
- Kořen petržele
- Celer
- Mrkev
- Cukr
Očistí se dobře ucho, kousek masa z hlavy a z krku, kousek kůží odřezaných, dvě nožičky a ještě nějaké odřezky, nesmí to být však tučné. Vše se dá do hrnce a nalije se na to tolik vody, aby to bylo potopené, a nechá se to, až to má přijít do varu, pak se sebere všechna na povrchu ustátá pěna, pak se osolí lžící soli. Přidá se k tomu trošku octu, půl bobkového listu, půl cibule, asi deset zrn pepře, šest nového koření, kousek zázvoru, kroužek kořínkové petržele, kousek celere a mrkve a nechá se to pomalu vařit, až maso od kosti odpadává.
Když se vaří huspenina rychle, tak bývá kalná. Vařené maso se vyndá, polévka z něj se procedí a nechá se na kraji plotny ustát. Upálí se ve starém železném kastrolku kostka cukru se lžičkou vody do hněda a tím se polévka huspeninová obarví, aby byla huspenina nažloutlé barvy. Maso se rozkrájí na kousky, kůže na nudličky, do mísy nebo nějaké kamenné formy (co se peče bábovka) se dá asi koflík té polévky a dá se to do sklepa, nebo v zimě za okno ztuhnouti.
Nyní se z vařeného bílku nebo vařené mrkve, nebo červené řepy vykrojí rozličné kvítky. Urovná se to na té vystydlé huspenině ve formě, pak se zase naleje na to opět již studené huspeniny, aby se ta kvítka zakryla, a nechá se to opět ztuhnouti, aby to bylo jako ve skle. Poté se tam urovná rozkrájené maso. Ostatní huspeninová polévka se na to vlije a nechá u ledu nebo v zimě za oknem ztuhnout.
Když se má dát »sulc« na stůl, podrží se forma na vteřinu v horké vodě, přiklopí se na formu mělká mísa, se kterou se dává »sulc« na stůl, obrátí se dnem vzhůru, mísou vespod, aby se tak huspenina lehce vyklopila a aby se neporouchala. Kolem se okrášlí zelenými lístky a koláčky nebo půlměsíčky z citronu. Velice hezky se kvítka složená do formy vyjímají, nebo vypadají, jakoby byly za sklem. Takto se to dělá pro hosty, pro domácnost se dá rozkrájené maso na hlubokou mísu, zalije se se procezenou polívkou, nechá se vystydnout, a když se má dát na stůl, nakrájí se dle potřeby na řezy a dá se k němu ocet a pepř.