Starší, ne příliš tučná kuřata se zabijí, hned za tepla oškubou, chmýří se na talířku na zapáleném lihu opálí, pak se vykuchají, krev se čistým plátnem vytře, nasolí, posypou nahrubo utlučeným jalovcem, dají se do hrnce, proloží chvoji a nechají se tak kamenem přitížené v létě dva dny, v zimě třeba týden ležeti.
Když se máji péci, čistě se operou, ještě malinko přisolí a slaninou na nudličky rozkrájenou a malinko pepřem poprášenou protáhnou. Na kastrol se dá na dvě kuřata asi jako slepičí vejce kousek nového másla, a jedna na koláčky pokrájená cibule. Když se máslo začne škvařit, kuřata se tam vloží prsy do spod, dá se k nim sběračka horké polévky neb vody, asi deset celých pepřů, šest nových kořeni, kousek zázvoru a půl bobkového listu a snítka tymiánu. Přikryje se poklici a dusí se, přilévajíc polévky neb vody, do měkká.
Pak se dají do trouby narychlo zrůžověti. Do šťávy se dá půl lžíce mouky, dle potřeby ještě hovězí polévky, nechá se varem přejiti, pak se to procedí na rozkrájená kuřata, a pokropí se malinko citrónovou šťávou.
Na stůl se podá k nim brusinkový kompot. Hodí se též na hostinu.
Podobně se může též připraviti stará slepice, jen že se musí hodně dlouho dusit, též starý kohout se tak může upraviti.
Co se týká solení, dovoluji si mladé dívenky, začátečnice vařeni upozornili, že na půlkilové kuře postačí kávová lžička soli, na velké kuře, neb kapouna a starou slepici dvě kávové lžičky soli k nasolení postačí. Zkušená hospodyňka má již míru v prstech tak, že jí není třeba sůl přesně měřiti.