Staročeské recepty

Vaření podle starých kuchařek

Když se slepice zabije, oškube se hned teplá po pírku, aby se kůže neprotrhla, pak se dá na nějaký starší talířek asi lžíce lihu, zapálí se a slepice se rychle nad plamenem otáčí, aby se chmýří opálilo. Pařiti se nesmí, aby se kůže nepoškodila.

Pak se slepice čistě omyje, vykuchá, položí se na prkénko, prsíčko do spod prořízne se ostrým nožem na hřbetě až k zadečku, kůže se pěkně od masa odděluje, opatrně stahuje, aby se neprořízla, aby zůstala pěkně celá.

Pak se všecko masíčko s kostí obere, přidá se k tomu čtvrt kila telecího masa z kýty, vše se na strojku dvakrát umele, neb co možná jemně useká. Připojí se k tomu asi jako malé slepičí vajíčko kousek nového másla, dvě ostrouhané, ve vodě namočené žemličky, které se dobře vymačkají, dvě celá menši vejce a jeden žloutek na špičinku nože citrónové kůry a půl lžíce soli, raději méně než více.

Vše se dohromady dobře utře a naděje se tím kůže slepičí. Zadeček se sešije, krček a nožky se sváží a urovná se, aby to bylo jako slepice. Zaváže se to do ubrousku a dá se to do vařící se zasolené vody, do které se přidá pro chuť kousek cibule a petržele a vaří se dvě hodiny.

Pak se ubrousek sejme, slepice se rozkrájí ostrým tenkým nožem na pěkné plátky a dá se k ní následující omáčka:

Všecky kosti ze slepice se dají vařiti asi do litru vody, připojí se k nim lžička soli, kousek cibule a petržele a nechá se to vyvařiti asi na půl litru, poté se udělá jíška po lžíci mouky a kousek jako ořech másla přileje se na ni polévka z kosti, nechá se zavařit, připojí se do ní lžička citrónové šťávy, malinko kůry, procedí se a podá na stůl k rozkrájené slepici.

Pokrm tento jest velice jemný a mohou jej starší i churaví požívati. Také jest dobrý studený a vydrží v zimě několik dnů. Kdo má raději jídla tučná, dá místo masa telecího maso vepřové a místo másla na kostičky pokrájenou slaninu, asi za čtrnáct haléřů.

Rate this Content 0 Votes