Při lepší hostině se vařené maso na stůl nepodávalo. Zpravidla se dalo vařit kousek žebrového masa s dobrou křížovou kostí, připojila se k němu rozkrájená stará slepice nebo holub. Tím se docílilo chutné polévky. To však bylo jen při zvláštní příležitosti, jak se říká: „jednou za uherský měsíc“.
- 2 kila hovězího masa ze spodního šálu (začneme s větší porcí, protože každá hospodyňka si to již rozdělí podle poměru v domácnosti).
- Nové máslo
- Sůl
- Strouhaný zázvor
- Lžíce mouky
- Příloha rýže nebo brambory
Maso se dobře dřevěnou paličkou nebo válečkem, kterým se rozvalují nudle, naklepe, lůj se odřeže, maso se nasolí, asi vrchovatá lžíce soli na dvě kila masa. Do hrnce se dá asi jako větší slepičí vejce kousek nového másla (v zimě sádla) a přikryté maso se opatrně dusí asi 2 hodiny, přilévajíc po lžících vody, aby se nepřipálilo.
Pak se pokropí lžící rozpuštěného nového másla, posype se lžičkou strouhaného zázvoru a dá se do trouby zapéci, aby bylo pěkně zažloutlé.
Maso se pak vyndá, šťáva se zapráší neplnou lžicí mouky, přilije se k tomu ještě trochu hovězí polévky, rozdělá se to, nechá chvilenku povařit a procedí na maso.
Když je maso měkké, rozkrájí se na tenké plátky, omáčka se dá do konvičky, maso se obloží dušenou rýží nebo smaženými brambory. Když není dobrá trouba, může se maso dusit na plotně, až je měkké a se zázvorem v troubě zapéci stačí jen čtvrt hodiny.
Rate this Content
0
0 Votes