Zvěřina se solí jako jiné maso, na kilo zvěřiny půl lžíce soli. Když se nakládá v soli a jalovci na delší dobu, může se více soli přidati, neb když se připravuje tak se maso pere, to se však zase dle soudnosti malinko přisolí.
Sobí maso ze hřbetu neb kýty se opere a když již bylo dříve za sucha naložené, tak jen malinko přisolí a naloží do nějaké hliněné nádoby třeba hrnce. Rozkrájí se na koláčky na dvě kila masa jedna velká neoloupaná cibule (slupky z cibule dají dobrou chuť i barvu), jeden velký kořen pastináku (pastinák jest jemnější než kořenová petržel a také se v zahradách místo petržele pěstuje a k úpravě zvěřiny a ryb se zvláště potřebuje).
Vše se na kolečka pokrájí, připojí se k tomu dva velké bobkové listy, čtyři proutky demutě (tymiánu), deset jalovcových zrn, šest hřebíčků, jeden malý na kousky pokrájený citron, maso se tím proloží a polije čtvrt litrem slabého octa svařeného, který se vařící na maso vyleje.
Poté se maso něčím zatíží, přikryje a nechá tak dva neb čtyři dny ležeti.
Když se upravuje, vyndá se z moku. hojně se protáhne slaninou, na kastrol se dá kousek nového másla, když jest horké maso se obrátí, aby se tak bílkovina srazila a maso bylo šťavnaté, připojí se k němu půl malé čerstvé cibule, deset zrn pepře, jeden bobkový list a polije se čtvrtlitrem červeného vína. nejlepší jest burgunské (když jest totiž po ruce).
Když se maso dusí, přilévá se po lžíci kyselé smetany a hovězí polévky, aby se tak spotřebovalo smetany něco přes čtvrt litru. Když maso začne měknout, připojí se lžíce tlučené chlebové kury. půl lžíce mouky, maso se nechá v troubě opéci, do šťávy se přidá ještě dle chuti červeného vína a polévka, aby byla omáčka světlehnědá. Maso se vyndá, rozkrájí na pěkné řízky, omáčka se procedí, dá na maso a kolem se dají vařené vlašské magrony, neb dobré noky.
Jelení, dančí i kamzicí zvěřina se též tak muže upraviti.