V domácnosti je husa velice užitečná, dává dobré maso, výtečné zdravé sádlo a potřebné peří. Mladá, ještě neúplně vyspělá husa nebo kachna je dobrá a stravitelná jako kuřata. Starší husa se již nehodí pro churavé na žaludek. Pro zdravé je však husí pečínka i ze starší husy lahůdkou. Mladá husa nejlépe se vykrmí ovsem, který, když je více husí pohromadě, samy jedí, nebo se cpe třikrát denně máčenou kukuřicí. Když husy samy jedí alespoň 6 týdnů dosyta ovsa, mají maso zdravější a chutnější než ty, které jsou šiškami a kukuřicí cpané.
Mladá husa při prvním peří, dobře krmená, se zařízne na hlavě, nebo pod krkem. Když se podřezává, přeřízne se obyčejně jícen a krev se znečistí. Husa nejlépe se škubá, dokud je teplá. Po oškubání, jestli má ještě na křídlech a krku nevyspělé peří, omočí se ve studené vodě, posype se utlučenou bednářskou smolou a poté se bez prodlení ponoří do vařící vody a rychle se chmýří rukama stírá. Ostatní se prsty očistí. Zobák a jazyk se stáhne, taktéž i nohy se vrchní kůže zbaví.
Pak se husa vykuchá. V zimě se nechá tučná husa stáhnout, aby sádlo nevyteklo. Druhý den se husa peče, neboť i mladá husička, čerstvě zabitá a hned upečená není chutná. I v létě má husa alespoň jeden den ležeti, aby byla křehčí. Mladá husa se nasolí (lžíce soli postačí) a peče se jednu hodinu, proto při hostině se dává husa péci, když se má již dávati polévka na stůl. Pro chuť přidává se do husy trošku kmínu, kus žemličky, nebo chleba do ní dávati některé hospodyňky zavrhují, že prý se odchlipuje kůžička, a proto nejlépe je svázat ji nebo sešpejlovat.
Na pekáč klade se hrudníkem dospod. Když záda zčervenají, obrátí se hrudníkem vzhůru a rychle do červena opeče. Při tom také hned naříznou se stehýnka, aby pára vyšla a kůže zůstala křehoučká. Nejlépe je, když se upečená husa ihned krájí a dává na stůl.
Starší husa, na podzim, při druhém nebo již třetím škubání, také je nejchutnější, když se sama živí ovsem a vykrmí se také i na tři a půl litru sádla. Maso je chutnější a kůže křehčí než u husy šiškami cpané.
Když máte menší rodinu a husa ohřívaná nebo studená již není dobrá, může se očištěná po délce rozříznout. Každá polovice se v půli přeloží, kolem pěkně silnou nití obšije a pak jako celá husa tato polovice po obou stranách se upeče. Husa takto pečená neoschne a je chutná, jako by byla pečená vcelku.
Husa starší, totiž již na podzim, když je tučná, nechceme-li ji stahovat, musí se péci pomalu, a to alespoň čtyři hodiny. Mezi pečením častěji se vidličkou propichuje, aby tuk se z ní vypekl. Vypečený tuk se sleje, na pekáč se přileje trochu horké vody a husa se opět vypéká, až je tuk z ní vypečený. Rychle pečená tučná husa by se ani jíst nemohla.