Staročeské recepty

Vaření podle starých kuchařek

  • 1,5 kg brambor
  • Sůl
  • 200g krupice
  • 200g mouky
  • Máslo nebo sádlo

Do 3/4 litrového hrnce se dá tolik oškrabaných nebo okrájených syrových bramborů na větší kousky nakrájených, aby jich byl hrnec asi na tři prsty neplný (to je asi půldruhého kila.) Brambory se vaří v čisté, neslané vodě, a když jsou dost vařené (nesmí být však rozvařené), scedí se s nich přes polovic vody do čistého hrnku. Brambory se vařečkou urovnají, dá se k nim neplná lžíce soli, zasypou se koflíčkem pšeničné krupice (asi 200g) a také tolik moukou. Pěkně se to na brambory rukou přimáčkne a udělá se vařečkou až ke dnu pět nebo šest děr.

Nyní se ta scezená voda na to nalije a dá se to ještě asi dvanáct minut povařit. Pak se škubánky úplně scedí, aby tam voda nezůstala, a nyní se dobře vařečkou rozmíchají, aby nezůstaly žmolky, a ještě hrnec postaví na kraj do trouby, aby zbytečná vlhkost ze škubánků vyšla.

Škubánky musí být krátké, tuhé, ne ma­zlavé. Mazlavé jsou, když se nechají převařit brambory. Také mouky nesmí být mnoho, lépe je, když se dá více bramborů a méně mouky.

Nezkušená hospodyňka mysli, že, když dá do převážených bramborů více mouky, že budou škubánky také tuhé a zatím takovéto škubánky se lépe hodí pro knihaře na lep, než za pokrm na stůl.

Škubánky se vykrajuji omočenou lžicí v másle nebo sádle na kousky asi půl vejce a sypou se strouhaným tvarohem nebo syrečkem a masti máslem. Také je můžeme sypat tlučeným i mletým mákem, smíchaným s cukrem (asi lžíce cukru a kofliček máku a mohou se mastit máslem nebo sádlem).

Škubánky jsou jídlo staročeské, a proto jest také pořekadlo, že nevěsta, odjíždějíc z domova, matce s pláčem povídá: „Vše jste mi, má matičko, pověděla, jen na to jste zapomněla, kolík vařečkou děr do škubánků se dělá.“ A matka řekla: „Má dceruško, pět, s Pánem Bohem jeď‘. 

Rate this Content 0 Votes