Staročeské recepty

Vaření podle starých kuchařek

Zvěřina se nechává, než se připravuje, v létě alespoň dva neb tři dny nasolená ležeti, pak se kýta opere, blány se z ní stáhnou. malinko se přisolí, kost se vyndá, protáhne se na nudle pokrájenou slaninou. Když jest z mladinkého srnce sváže se motouzem, aby se pak lépe krájela.

Na dvě kila těžkou kýtu se dají na pekáč dva kroužky celeru, tři kroužky mrkve, tolik též petržele, asi jako slepičí vejce kousek nového másla a když se to začne dusit, kýta se tam vloží, obrátí se, polije se skleničkou bílého vína a několika lžícemi estragonského neb vinného octa. Když jest ocet silný, postačí jedna neb půl druhé lžíce.

Připojí se asi deset pepřů, nové koření, kousek zázvoru, malý bobkový list a trochu tymiánu a jedna menší pokrájená cibule. Kýta se mezi pečením podlévá hovězí polévkou neb vlastní šťávou.

Posléze se, když měkne, rozkvedlá v malém půl litru smetany lžíce mouky a kýta se tím polije a nechá dopéci. Pak se rozkrájí, omáčka procedí a kdo rád citron, připojí do omáčky malinko citrónové kůry a šťávy.

Na stůl k této pečeni jest dobrý knedlík, neb noky.

Rate this Content 0 Votes